"Verslo klasė" – Rytų frontas 1941-1945
Rodoma 15 įrašų - nuo 1 iki 15 (viso: 59)
 • Autorius
  Įrašai
 • #34141
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  kolegos apie tai jau užsiminė gretimoje gijoje, tačiau nusprendžiau atidaryti naują giją, skirtą būtent šiam žurnalui. Tikėsimės, kad ir ateityje šiame žurnale sulauksime vienos kitos publikacijos Rytų fronto tematika.

  Taigi, eiliniame žurnalo "Verslo klasė" numeryje yra Gedimino Kulikausko straipsnis "Šešioliktoji lietuviškoji: skerdynės ties Aleksejevka". http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=02 … 0e7a73056f

  #35885
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  gretimoje gijoje Gintas apie šį straipsnį rašė.
  [quote:i8qzkyau]]rašoma, kad prie Aleksejevkos 16 divizija susidurė su vokiečių desantininkų pulku ar kas nors gali tai patvrtinti?[/blockquote[/quote:i8qzkyau] R.Zizo tekste is fragmentas atrodo štai taip.
  [quote:i8qzkyau]]Fronto bare, kuriame divizijai teko pulti, gynėsi vermachto /17–osios armijos–?/
  45–osios divizijos likučiai, aviadesantinės divizijos 101–ojo pulko ir 501–ojo
  minosvaidžių pulko daliniai.[/blockquote[/quote:i8qzkyau] Deja, J.Dobrovolsko paklausti iš kur jis paėmė šiuos duomnis jau neturėsime galimybės… Bet tai eilinis įrodymas, kad turim ką veikti karo istorijoje – pvz. pabandyti sužinoti prieš kokius dalinius kovėsi 16-oji šaulių divizija 1943 metų pradžioje.
  Lengviausiai buvo išsiaiškinti duomenis apie 45-ąją pėstininkų diviziją. Apie R.Zizas rašo, priminsiu, štai taip

  gynėsi vermachto /17–osios armijos–?/ 45–osios divizijos likučiai

  Labai nesunkiai galima nustatyti, kad 45pd tuo metu tikrai nepriklausė 17-ajai armijai. Ši divizija priklusė arba 2-aja armijai (1943 metų sausis), arba 2-ajai tankų armijai (1943 kovas) http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli … n/45ID.htm
  Su desantininkais – mistika. Oro desanto (arba parašiutininkų) pulkų numeracija buvo nuo 1 iki 63. Ką turėjo mintyje J.Dobrovolskis?

  #35886
  Avatar
  murava
  Participant

  Gal tai iš aviacijos dalinių sudaryti pėstininkų daliniai, jie nešiojo aviatorių uniformą, juk buvo įsakymas iš aviacijos, laivyno sudarytį pėstininkų dalinius ir pasiųsti į frontą, gal kaip tik su šiuo dalinių ir susidurė?

  #35887
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  [quote:144kqqdg]]Gal tai iš aviacijos dalinių sudaryti pėstininkų daliniai,[/blockquote[/quote:144kqqdg] Kieno buvo tas pasirašytas toks įsakymas? Ir konkrečiai – data, numeris turinys. Atsakymas [i:144kqqdg]kažkada lygtais kažkur skaičiau [/i:144kqqdg] netinka.

  #35888
  Avatar
  MAS
  Participant
  #35890
  Avatar
  murava
  Participant

  Be divizijos žvalgybos, dar buvo armijos ir fronto, galėjo iš ten.

  #35889
  Avatar
  MAS
  Participant

  Taip pat keistai skamba "Minosvaidininkų pulkas". Bandžiau tokių ieškoti – neaptikau. Pati stambiausia minosvaidininkų formuotė – batalionas ( Granatwerfer-Bataillon).
  Buvo 501 grenadierių pulkas, bet jis priklausė 290 pėstininkų divizijai, kuri tuo metu buvo prie Demjansko.
  Paties R.Zizo straipsnis čia[/url:2t4i7fdh]. Jame neužsimenama apie parašiutininkus ir nenurodomi vermachto dalinių numeriai.

  #35892
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  [quote:1gmjr093]]Paties R.Zizo straipsnis čia. Jame neužsimenama apie parašiutininkus ir nenurodomi vermachto dalinių numeriai. [/blockquote[/quote:1gmjr093] Tad yra tie numeriai. Parašiutininkų nėra, bet yra aviadesantinės divizijos pulkas. Ko gero gali būti labai arti versija, kad sumaišyta desantininkai su zenitininkais. Vieni iš dangaus į žemę, kiti nuo žemės į dangų. <img loading=” title=”Smile” /> O štai su minosvaidžių pulku – tokio aš irgi neradau. Belieka tik spėlioti ir… apsišarvavus kantrybe bandyti paieškoti kokie tie daliniai buvo prieš lietuvišką diviziją.

  #35891
  Avatar
  MAS
  Participant
  "Arvydas":3earcqth wrote:
  Prastai skaitei. <img loading=” title=”Smile” /> Dar kartą pacituosiu 318 psl.
  [/quote:3earcqth]

  Radau. Matyt jaudinausi ir praleidau <img loading=” title=”Smile” />

  Ko gero gali būti labai arti versija, kad sumaišyta desantininkai su zenitininkais. Vieni iš dangaus į žemę, kiti nuo žemės į dangų. <img loading=” title=”Smile” /> O štai su minosvaidžių pulku – tokio aš irgi neradau. Belieka tik spėlioti ir… apsišarvavus kantrybe bandyti paieškoti kokie tie daliniai buvo prieš lietuvišką diviziją.

  Sudėtinga…Tuo metu galėjo egzistuoti daugiausiai 5-ios parašiutininkų divizijos ( Fallschirmjägerdivision ), na dar [i:3earcqth]Herrman-Göring[/i:3earcqth] tankų-parašiutininkų divizija, kurios Rytų fronte tuo metu nebuvo. Karo pabaigoje – 1945 metais – buvo bandyta formuoti parašiutininkų divizija Nr.21 . Joje buvo pulkas [i:3earcqth]Fallschirm-Jäger-Regiment 63[/i:3earcqth], bet ne 1943 pradžioje <img loading=” title=”Wink” />
  Gali būti, kad ir ne parašiutininkai ten gynėsi, o koks nors Luftvafės bau-batalion'as ar šiaip [i:3earcqth]Bau-Bataillon 101[/i:3earcqth]. Paieška laukia sunki, nes mūšiai prie Oriolo įvardijami kaip "žiemos gynyba" – gan apibendrintai, ir Aleksejevkos įvykiai niekur neišskirti.

  #35893
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  tai, kas ten gynėsi, kol kas galim tik spėlioti, norint sužinoti tiksliau reikia bandyti patyrinėti. Paieška tikrai bus sunki, bet po sunkios paieškos ką nors atkapsčius būna labai smagu. <img loading=” title=”Smile” />
  Pradžiai kiek iš kitos "operos", pasižiūrėjau kam buvo pavaldi 16-a divizija. Gedas rašo štai taip.
  [quote:2a7isvkg]]Tačiau, užuot kovojusi, divizija porą mėnesių klampojo Oriolo srities keliais – mat sovietų vadovybė vis neapsispręsdavo, kuriai armijai tuos lietuvius priskirti. Iš pradžių nurodė įsilieti į Briansko fronto 3-iąją armiją, vėliau – į generolo Novoselskio operatyvinę grupę, dar vėliau – į 2-ąją tankų armiją, o galų gale priskyrė 48-ajai armijai.[/blockquote[/quote:2a7isvkg] Apie likučius rašoma ir R.Zizo straipsnyje, kuris tikriausiai savo ruožtu tą frazė paėmė iš J.Dobrovolsko. Įdomu būtų sužinoti, kuo remiantis kalbama apie "likučius". Sutikit, kad keistokai atrodo, kad nebuvo sugebėta palaužti "likučių" pasipriešinimą.

  #35894
  Avatar
  MAS
  Participant

  Dėl tos 45-os divizijos likučių. Literatūroje rašoma, jog ji, 2-os armijos sudėtyje išeidinėjo iš apsupimo prie Stalingrado ir buvo stipriai "sunešiota". Bet kalba apie pačią armiją, o ne diviziją.
  Peržvelgiau 45-os divizijos apdovanotųjų sąrašus. Laikotarpis tarp 1943 sausio ir 1943 balandžio pradžios – tuščias. Vieną mėnesį divizija buvo rezerve – kurį dar neišsiaiškinau. Nors 1943 kovo 6 toks jefreitorius Max'as Zastrow'as gavo Riterio kryžių. Tarnavo jis 81-am Pionier-Bataillon'e kulkosvaidininku ( MG-Schütze ). Tai gali būti, jog šis kulkosvaidininkas bus padaręs nemažai žalos – tik klausimas, kokiam daliniui?
  Pasiaiškinau. Veiksmas vyko 100 metrų[/url:370ir8nz] nuo vakarinio Berezinos kranto. Šaltinyje nenurodomas rusų dalinio numeris, tik aprašomas pats įvykis – jaunas kareivis naikina priešo bunkerius granatomis, prieš tai nesėkmingą bandymą atliko liepsnosvaidininkas. Bunkeriai ir Berezinos vakarinis krantas – nelabai sutampa su 16-os divizijos mūšio vieta.

  #35896
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  Vieną mėnesį divizija buvo rezerve – kurį dar neišsiaiškinau.

  Jei šiame tinklalapyje http://www.feldgrau.com/InfDiv.php?ID=41 rašoma tiesa, tai divizija buvo rezerve… 1943 kovo mėnesį. Kaip prisimename, 16-oji divizija stojo į mūšį vasario pabaigoje. Siūloma versiją (kurią reiktų tikrinti) – tuo metu fronte prieš ją dar buvo 45-oji pėstininkų diviziją, ją vėliau pakeitė kažkokie kitokie (kokie?) daliniai.
  Vienas įdomus faktas – 45-oji pėstininkų divizija karo pradžioje šturmavo Bresto tvirtovę.

  #35895
  Avatar
  MAS
  Participant

  Apdovanojimų sąrašuose yra kovo mėnesis – 6 ir 31 dienos. Klausimas tik, ar ši data tiksliai žymi įvykį, ar yra apdovanojimo suteikimo data… Maksas kryžių gavo už įvykį prie Berezinos. Jei čia ta pati Berezina – ir jeigu tai vyko kovo pradžioj – tuomet 45-os nebuvo mūsų divizijos ruože <img loading=” title=”Sad” />.

  #35898
  Avatar
  Arvydas
  Keymaster

  Kol vokiečių dalinių kol kas neduoda žymesnių rezultatų, pasižiūrėkime į 16-osios divizijos mūšių ties Aleksejevka priešistorę.

  O Raudonoji armija tuo metu mušė priešą – 1943-iųjų pradžioje prie Stalingrado sutriuškino vermachto VI armiją. Sovietus apėmė euforija, vokiečiams teko trauktis.

  Pabandykime papildyti ir išplėsti šį iš esmės teisingą teiginį.
  Raudonoji armija 1943 metų sausio mėnesį vykdė dvi operacijas ties Stalingradu. Vieną jų žino praktiškai kiekvienas besidomintis karo istorija. Tai vidinio žiedo veržimas iki visiško 6-osios vokiečių armijos sutriuškinimo. Tuo pat metu buvo vykdoma ir kita operacija, 1943 sausio 13 – sausio 27 vykusi Ostrogožsko-Rosošansko (Острогожско-Россошанская) operacija, kuria buvo stengiamasi kuo toiau nustumti išorinį žiedą, kad vokiečiams neliktų nei mažiausių galimybių deblokuoti apsuptuosius. Būtent šioje operacijos metu nuo puolančios Raudonosios armijos teko trauktis ir plačiai žinomam Semaškos vaovaujamam bataljonui. Atsitraukimo metu bataljonas buvo patekęs į kelis lokalius apsupimus, iš čia ir legenda apie prasiveržimą iš Stalingrado.
  Operacijos metu sausio 19 Raudonoji armija užėmė Aleksejevką, kur praėjus mėnesiui atėjo 16-oji divizija.
  Žiūrint iš tolimos perspektyvos, du priešingose fronto pusėse kovoję lietuviški daliniai laiko požiūriu vienas nuo kito buvo labai "arti".
  Dėl Berezinos. Rizikuoju būti sugėdintas dėl geografijos neišmanymo, nepaisant to pabandysiu teigti – mano žiniomis Berezina teka Baltarusijoje. Bet 1943 pradžioje Baltarusijoje mūšiai tikrai dar nevyko. Gal kalbama apie kažkokią kitą Bereziną?

  [i:2nl8nhpc]P.S. klaidos atitaisymas. Ostrogožsko-Rosošansko operacijos metu buvo užimta Belgorodo rajone esanti Aleksejevka, gi 16šd kovojo prie Oriolo srityje esančios Aleksejevkos. Atsiprašau už klaidą. Arvydas.[/i:2nl8nhpc]

  #35897
  Avatar
  MAS
  Participant
Rodoma 15 įrašų - nuo 1 iki 15 (viso: 59)

Prisijunkite, jei norite atsakyti į šią temą.