Sedos mūšis 1944 m. spalio 7 d. – Rytų frontas 1941-1945
Rodomi 9 įrašai - nuo 1 iki 9 (viso: 9)
 • Autorius
  Įrašai
 • #34106

  Arvydas
  Keymaster

  tai vienas iš labiausiai žinomų ir….mažiausiai žinomų mūšių Lietuvoje. Labiausiai žinomų todėl, kad dažnas žinom – prie Sedos buvo mūšis. Lietuviai kovojo prieš sovietus. Mažiausiai žinomas todėl, kad beveik nieko daugiau apie jį nežinome. Nieko konkrtaus. O gal aš klystu, gal yra žinančių? Beje, šiandien gavau iš naujojo svetainės nario Tomas žinutę su nuoroda į svetainę, kurioje be kita ko kalbama ir apie Sedos mūšį. Rekomenduoju bent jau peržvelgti šį solidų, akademinio stiliaus tekstą.
  http://www.tar.kablys.com/pagr/TAR.htm#_ftnref29

  #34676

  Majoras
  Participant

  Manau, kad šis mūšis neištirtas todėl, kad šiuo metu Rusijoje tos kautynės eskaluojamos ir parodomos tik kaip vienas iš V. Adamkaus prisidėjimo prie nacių įrodymų. Rusiškame internete šis faktas siejamas beveik visada su LR Prezidento vardu. Apie tai, kad oficiali valdžia nutyli šį momentą, – taipogi pažymi ir TAR savanoris V. Kazlauskas savo veikaluose, kurie išvardyti Arvydo nurodytame straipsnyje.

  #34677

  Tomas
  Participant

  Tą darbą rašė ne Kazlauskas. Dirbdamas su archyvais, o paskui ir gindamas šį darbą susidūriau su visišku dėstytojų abejingumu, ką jau kalbėti apie oficialią mūsų valdžią. Archyvinė medžiaga taip ir liko privačiose rankose. Niekam neįdomu ….

  #34678

  Arvydas
  Keymaster

  Dėstytojų abejingumas? Tai galima paaiškinti tuo, kad jie tikriausiai tavo pasirinktos temos jie visiškai neišmanė. Apskritai kiek Lietuvoje yra profesionalių istorikų, besigilinančių į Antrojo pasaulinio karo mūšius Lietuvoje? Su dideliu pritempimu kokius tris gal ir rastume… Nesidomi oficiali valdžia? Tikriausiai reiktų sukonkretinti – nesidomi krašto apsaugos ministerija. Beje, gal kas žino ar mokykliniuose vadovėliuose šis mūšis yra paminėtas?

  Tenka susitaikyti su liūdna realybė – Antrojo pasaulinio karo istorija paviršutiniškai domisi mokyklinukai, giliau ją tyrinėja tik vienas kitas entuziastas… !sad

  #34679

  quattro51
  Participant
  "Arvydas":xc5zbgxx wrote:
  Beje, gal kas žino ar mokykliniuose vadovėliuose šis mūšis yra paminėtas?
  [/quote:xc5zbgxx]
  "Krontos" leidyklos 2004-siais išleistame vadovėlyje "Naujausių laikų istorija 10 klasei" psl. 153 yra vos užsimenama:

  <…> Iš savanorių, pasiryžusių ginti Lietuvą nuo Raudonosios armijos, buvo suformuota Tėvynės apsaugos rinktinė. Rinktinė kovojo vakarinėje Lietuvos dalyje – Žemaitijoje, prie Sedos, ten patyrė didelių nuostolių ir buvo išsklaidyta. Daliai savanorių pavyko pasitraukti su vokiečiais. Kiti pateko į nelaisvę arba papildė jau pradėjusius veikti lietuvių antisovietinių partizanų būrius.

  Tiesa, iš šio "Krontos" vadovėlio mokiausi prieš du metus, šiuo metu, jei neklystu, jis jau "nurašytas" ir dabartiniai dešimtokai mokosi iš kitokių vadovėlių.

  #34680

  Arvydas
  Keymaster

  na jei tiek buvo parašyta seniau išleistame, tai reikia manyti, kad ir naujesniame to mūšio aprašymas nėra išmestas. Gal Tomas bus kitos nuomonės, bet mano supratimu mokykliniame vadovėlyje toks mūšio paminėjimas yra pakankamas. Visų karų visų mūšių visų smulkmenų juk nesukiši į galvą. <img loading=“ title=“Smile“ />

  #34681

  Kurmis
  Participant

  sveiki, drįsiu pasiūlyti šį straipsnį gal dar nesate su juo susipažinę
  http://www.mke.lt/Sedos_kautyn%C4%97s

  #34682

  Martynas
  Keymaster

  Nuoroda į šį straipsnį pateikta pirmame šios temos pranešime. Tekstas yra gerai žinomas.

  Stultum est timere quod vitare non potes

  #37341

  Kurmis
  Participant

  susidaro įspūdis kad Sedos kautynių eiga pateikiama pagrinde remiantis I pulko I bataliono karių prisiminimais. Ignoruojant II batalioną, tą patį operatyvinį įsakymą nr. 8 bei rusų šaltinius.

Rodomi 9 įrašai - nuo 1 iki 9 (viso: 9)

Prisijunkite, jei norite atsakyti į šią temą.