Plienas ir ketus sviediniams gaminti – Rytų frontas 1941-1945
Rodomi 9 įrašai - nuo 1 iki 9 (viso: 9)
 • Autorius
  Įrašai
 • #34121
  Avatar
  eppanzer
  Participant

  Kolegos, gal galit paaiškinti, kodėl vieni artilerijos sviediniai plieniniai, kiti plieno ketaus. Pvz. mano mylimo tarpukario Lietuvos artilerija: 75 mm patrankų granatos plieninės: 1900, 1915 ir 1917, plieno ketaus 1918 metų; 105 mm granatos irgi plieno ir plieno ketaus. kaip suprantu, ketus yra pigesnis. o kokiekiti pliusai-minusai?

  #35299
  Avatar
  Panzermeyer
  Participant

  Fizinės savybės skiriasi. Ketus trapesnis, kiek pamenu. Galbūt (spėju) skeveldriniams ketus dėl trapumo geriau tinka?

  #35301
  Avatar
  raimissilka
  Participant

  Aš tai kažkaip ir nelabai įsivaizuoju pav . plieninės granatos.Plienas tai netrupa kaip ketus , jis pėsdamasis(sprogstant) savotiškai ,,plyžta'', ir nesuvokiu kokia iš to nauda.Na nebent , esmė suvokime, galbūt geresnį ketų (mažiau silicio priemaišų , daugiau geležies) tais lakais vadino jau plienu.Bet vistiek kainos ir efektyvumo santykis jau nesuvokiamas., bent man.

  #35302
  Avatar
  heat
  Participant

  O savoka "plieno ketus" – iš senų žinynų ? Ar vertimas iš "stalistyi čiugun" ?
  Plieninės granatos universalesnės – skeveldrinės / fugasinės / erzac šarvamušės.
  Skeveldrinis poveikis šiek tiek mažesnis už špižinių, bet didesnis sprogmenų kiekis – plienas leidžia plonesnes sieneles.
  Špižinės dūžta į kietas kliūtis, dėl ko galimi nemalonumai su nepilnais sprogimais ar nesprogimais iš viso. Todėl jas problematiška naudoti net kaip fugasines, nekalbant apie šarvamušes. Net rikošetais šaudyti problema. Pvz rusiška 76 mm 53-O-350 galima šaudyti tik skeveldriniu sprogdiklio nustatymu.
  Aišku, špižius pigesnis, o jei yra prieinamos liejimo technologijos, leidžiančios išlieti visą granatą, tai ir gamyba paprastesnė.
  Karo metu minosvaidžio minoms rusai naudojo net pilkąjį ketų, pigiausią. Bet tai jau efektvumo praradimas, sprogmenys pilkąjį ketų drasko į dulkes, susiformuoja mažai efektyvių skeveldrų.

  #35300
  Avatar
  Kaukas
  Participant

  Matomai turimas omenyje "plieno ketus" (сталистый чугун). Anglies procentas tarpinis, tarp ketaus ir plieno. Tokie sviediniai paskleidžia mažesnį procentą špižinių dulkių ir, atitinkamai, didesnį skeveldrų. Įžymioji "limonkė" F-1 savo prigimtyje buvo špižinė, iš plieno špyžiaus jos korpusą pradėjo gaminti jau vėliau. Nežymiai elastingesnis metalas leidžia susidaryti didesniems įtempimams prieš suįrant, skeveldros toliau lekia ir kopusas nesubyra dulkėmis nuo sprogimo.
  "[i:1n8s5znr]Сталистый чугун являлся нововведением в снарядном деле. В технике вообще он появился в 1880—1890-е годы во Франции, под именем "арденского чугуна.<…..>
  Сталистый чугун, стоящий по своему составу между чугуном и сталью, имеет значительную прочность, обусловливаемую относительной бедностью углеродом и значительным процентом связанного углерода[/i:1n8s5znr]."
  http://www.grwar.ru/library/Mikhayloff-Notes/MN_16.html

  #35304
  Avatar
  eppanzer
  Participant

  Sąvoka plieno ketus iš seno originalaus dokumento Štabų žinynas, 1938. Dabar bijau suklysti, bet atrodo ir Artilerijos statute įvardinama taip pat. Bet kadangi LK buvo labai vertinama rusų karo mintis, kaip carinė taip ir sovietinė, daug karininkų buvo tarnavę ir kariavę carinėje kariuomenėje, tai greičiausiai visgi vertimas iš "stalistyj čiugun".
  man kol kas taip ir neaišku, ar ketaus plienas/ardeskij čiugun yra geriau, ar prasčiau už plieną sviedinių gamyboje? Nors tikriausiai reikėtų atskirti gamybą, kur privalumai būtų galimybė išlieti granatą (kolegos HEAT paaiškinimas) ir man atrodo niekas neprieštaraus, kad mažesnė kaina. O štai kas: plieno ketus ar plienas geriau skeveldroms sudaryti, man dar ne visai aišku

  #35305
  Avatar
  heat
  Participant

  [quote:1lfcwqwc]]Sąvoka plieno ketus iš seno originalaus dokumento Štabų žinynas[/blockquote[/quote:1lfcwqwc]
  Kaži ar čia galimas terminas "geriau/blogiau" <img loading=” title=”Smile” /> Ketus generuoja daugiau skeveldrų, bet naudoti ketinės granatos kaip fugasinės arba negalima iš viso, arba negalima ant kieto grunto. Brangiau ir universaliau arba pigiau ir ribočiau.

  #35303
  Avatar
  eppanzer
  Participant
  "HEAT":3t93s2dp wrote:
  Brangiau ir universaliau arba pigiau ir ribočiau.
  [/quote:3t93s2dp]

  Ko gero tiksliausiai taip ir įvardinti

  #35306
  Avatar
  Kaukas
  Participant

  Manau, kad terminas ir yra verstinis. Aš nepamenu panašaus žodžių junginio ir metalo technologijose <img loading=” title=”Smile” />.
  Matomai toliau sviedinių ir granatų gamybos terminas nenukeliavo.

Rodomi 9 įrašai - nuo 1 iki 9 (viso: 9)

Prisijunkite, jei norite atsakyti į šią temą.