Projektas "Rytų frontas" švenčia savo trečiąjį gimtadienį – Rytų frontas 1941-1945
Knygų mugė. M.Soloninas
2010-01-24
Kodėl savaeigis pabūklas negalėjo pakeisti tanko
2010-02-14

Projektas "Rytų frontas" švenčia savo trečiąjį gimtadienį

Lygiai prieš tris metus mes pasirodėme internete. Palengva pradėjo atsirasti vis naujos medžiagos, lygiai taip pat palengva pradėjo gausėti lankytojų ir svetainė tapo tokia, kokią ją jūs matot ją šiandien. Gera ji ar bloga – spręsti jums.
Svarbiausias mūsų tikslas – tekstai. Projekto savininkų ar narių, lietuvių autorių ar į lietuvių kalbą išversti tekstai. Svarbiausiai, kad tie tekstai būtų aktualūs, skatinantys diskusijas ir naudingi besimokantiems ar šiaip besidominantiems karo Rytų fronte istorija. Ir ateityje teiksime pirmenybę būtent šiam svetainės skyriui. Taip pat ir ateityje stengsimės būti maksimaliai objektyvūs. O jei patys padarysime klaidų – tikrai visada atsižvelgsime į objektyvią kritiką.

Štai toks tekstas buvo pirmųjų svetainės metinių proga, jį tik pakartojau, papildydamas vienu menku žodeliu – tris. Juk niekas nesikeičia. Kaip prieš metus ar dvejus, taip ir ateityje pažadame pildyti straipsnių skyrelį, stengsimės būti objektyvūs, o jei padarysime klaidų, būtinai jas ištaisysime.

Šia proga skelbiame straipsnio „Įtvirtintų rajonų statyba ir dalinių jiems formavimas 1941 metais Pabaltijo Ypatingojoje karinėje apygardoje“ antrąją dalį.

6 Comments

 1. rix parašė:

  Arvydui – [i]Turiu eilinį kartą nuvilti. Negalėjo Hitleris pulti gegužės 15, net jei nebūtų problemų su Graikija, Jugoslavija ar Kreta. O negalėjimo priežastis – orai. Įklimpęs būtų nuo pat pirmos puolimo dienos, nes 1941 metais pavasarinis polaidis tęsėsi iki gegužės pabaigos.[/i] Gal galėtum patikslinti savo mintį, – ar reiktų suprasti, kad Sovietų Sąjungos 2000 km ilgio Vakarinė siena 1941 m. gegužės mėn. skendėjo balose ar kas kita? Gal šiaip per drąsus teiginys?
  Dar suintrigavo teiginys [i][ Taigi, Hitleris, pasirašydamas direktyvą (Maritos) ir numatydamas preliminarų Sovietų Sąjungos puolimo laiką žinojo apie vykstantį italų – graikų karą[/i] Ar vėlgi ne per drąsu? Gal ir Jugoslavijos perversmą numanė? Juk ir įsiveržė Graikijon ne kovo mėn, kaip kad sakai planavo, o Balandžio 5-6 dienomis.
  Ir idomiausias bent jau man pasirodė štai šis momentas – [i]Geneali britų žvalgybos provokacija, pakišant Berlynui teorinius maršalo Šapošnikovo apskaičiavimus, kad sovietams verta pradėti karą pirmiesiems – užimti Rumunijoje Ploešti[/i] Aišku šiuo klausimu reiktų kreiptis išaiškinimo tiesiogiai pas patį autorių, bet abejoju ar iš ji sulaukčiau atsakymo. Man šiaip tai skamba kaip kažkas iš 1000 ir 1 nakties. Gal ka turėtų papildomos informacijos apie tokį įvykį?

 2. Arvydas parašė:

  Polaidis iš tikro tęsėsi ilgai. "Visas pasienis skendėjo balose" teiginys būtų per stiprus, tačiau dėl to polaidžio pasienio upės pvz.Bugas, buvo labai ilgai patvinusios. Šis teiginys paimtas iš austrų istoriko Heinz Megenheimer tyrinėjimų apie karo pradžią.
  Už pastabą dėkoju, pabandysiu paieškoti daugiau informacijos, kuria būtų galima patvirtinti, o gal ir paneigti šį teiginį.
  [blockquote]Dar suintrigavo teiginys [ [i]Taigi, Hitleris, pasirašydamas direktyvą (Maritos) ir numatydamas preliminarų Sovietų Sąjungos puolimo laiką žinojo apie vykstantį italų – graikų karą[/i] Ar vėlgi ne per drąsu?[/blockquote] Nesupratau. Kas per drasu? Tai, kad Hitlris pasirašydamas direktyvą Nr.20 (Operacija Marita) apie Graikijos puolimą žinojo apie italų graikų karą? Tai juk direktyva pasirašyta1940 metų gruodžio 13, o italų puolimas prasidėjo spalio 28.
  [blockquote]Gal ir Jugoslavijos perversmą numanė? [/blockquote] Jugoslavijos perversmo nenumanė, tačiau Jugoslavijai "sutvarkyti" buvo paimti daliniai iš Graikijos reikalams skirtų junginių, iš kitur tų dalinių atitraukti nereikėjo.
  [blockquote]Juk ir įsiveržė Graikijon ne kovo mėn, kaip kad sakai planavo, o Balandžio 5-6 dienomis. [/blockquote] Ką padarysi, kad kovo mėnesis buvo numatytas direktyvos tekste, nors ten buvo išlyga – jei leis oro sąlygos. Oro sąlygos neleido, todėl puolimą pradėjo balandį. Štai fragmentas iš Maritos anglų kalbos versijoje.
  [blockquote](A) On the arrival of favourable weather—probably in March —to move this force across Bulgaria to occupy the north coast of the Aegean and, should this be necessary, the entire mainland of Greece ('Undertaking Marita'). We can rely upon Bulgarian support.[/blockquote]
  [blockquote]Ir idomiausias bent jau man pasirodė štai šis momentas – Geneali britų žvalgybos provokacija, pakišant Berlynui teorinius maršalo Šapošnikovo apskaičiavimus, kad sovietams verta pradėti karą pirmiesiems – užimti Rumunijoje Ploešti [/blockquote] Kaip matei, aš šios vietos net komentuoti nesiėmiau. Pasakos.
  [blockquote]Aišku šiuo klausimu reiktų kreiptis išaiškinimo tiesiogiai pas patį autorių, bet abejoju ar iš ji sulaukčiau atsakymo.[/blockquote] Pabandyti gali, niekas už tai nepasmerks. O štai ar gausi į jį (ir į kitus klausimus) atsakymą – labai abejoju. Nors jei vis tik gausi tą atsakymą, tikiuosi, kad pasidalinsi juo? 8)

 3. rix parašė:

  italų puolimas prasidėjo 1940 spalio 28. Taip prasidėjo, bet po savaitės su trenksmu baigėsi pralaimėjimu. Ir tik vėliau, po "Maritos" pasirašymo atsinaujino nauja jėga. Nebuvo tai vientisas karas.

 4. Arvydas parašė:

  teiginys būtų teisingas, jei po to savaitės italai su graikais būtų pasirašę paliaubas ir taikos sutartį. Didesni ar mažesni karo veiksmai vyko ir po tos nelemtos savaitės. Lapkričio viduryje graikai pradėjo puolimą ir lapkričio 21 italai buvo išstumti iš Graikijos teritorijos. Gruodžio 4 italai nesėkmingai bandė suduoti kontrasmūgį, tačiau nesėkmingai – graikai pralaužė frontą. Tad didesnis ar mažesnis judesys vyko iki Maritos pasirašymo.

 5. rix parašė:

  Tad didesnis ar mažesnis judesys vyko iki Maritos pasirašymo.
  Buvo, judėjo, tik ar vokiečiai buvo tikri dėl būsimo judėjimo Operacijos "Marita" pasirašymo metu aš vis tiek linkčiau abejoti. Tikymybė, kad bus karas/paliaubos prilygo proporcijai 50/50.

 6. Arvydas parašė:

  Dėl proporcijos skaičių galima tuščiai ginčytis (aš su tavo variantu nesutinku), tačiau bet kuriuo atveju Maritos pasirašymo metu karo veiksmai vyko.
  Daug kur teko skaityti teigiant ir galima diskutuoti Jugoslavijos įtaka karo pradžiai. Tačiau niekur neteko matyti teiginio, kad Hitlerio invazija į Graikiją sutrukdė pradėti pradėti "Barbarosą" anksčiau. Ir juo labiau neatitinka tikrovės teiginys, kad Hitleris įžengė į Graikiją dėl Italijos veiksmų.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.