"Molotovo linijos" statybos Baltijos valstybėse – Rytų frontas 1941-1945
Markas Soloninas "Birželio 22-oji: Katastrofos anatomija"
2009-11-17
Knygų mugė. M.Soloninas
2010-01-24

"Molotovo linijos" statybos Baltijos valstybėse

Latvijoje rusų kalba leidžiamas militaristinės tematikos žurnalas „BALTFORT“ praeitų metų rugsėjo numeryje paskelbė Sergejaus Buldygino straipsnį „Įtvirtintų rajonų statyba ir dalinių jiems formavimas 1941 metais Pabaltijo Ypatingojoje karinėje apygardoje“. Autorius maloniai sutiko, kad straipsnis būtų išverstas į lietuvių kalbą ir paskelbtas svetainėje.
Išduosiu nedidelę paslaptį – prie šio straipsnio iliustracijomis esame prisidėję aš ir bičiulis Steponas Dabulskis.

15 Comments

 1. Arminas parašė:

  Menkutis patikslinimas: 5-oje iliustracijoje J.Tamutis rodo vietą, kur pakelėje matė suguldytus tankistų palaikus, iškastus vykstant melioracijai. Palaidoti jie buvo truputį toliau nuo kelio.

 2. Arvydas parašė:

  dėkoju kolegai Arminui už pastabą, parašas po nuotrauka pataisytas.

 3. ARS parašė:

  Antra nuotrauka iš viršus : http://sammler.ru/index.php?showtopic=44654 . Panašu į tą patį tanką iš 7 , 8 pav..

 4. Vembras parašė:

  dar pastaba dėl linksnio :
  6-asis motorizuotąją pėstininkų brigada
  O tankistų asmenybės nustatytos?
  Ir pati tanko atsiradimo duotoje vietovėje aplinkybė : labiau atsitiktinė ar yra dokumentų, liudijančių kitką? Gal tankas traukėsi po mūšio, ar atvirkščiai – buvo atsilikęs ir skubėjo prisijungti?

 5. Arvydas parašė:

  kolegai ARS – 7 ir 8 pav. matomo tanko nuotraukų svetainės administratoriai turi surinkę gerokai virš 50. Tai buvo tada, kai mes tikrinome hipotezę, kad nuotraukose matomas tankas yra būtent TAS vienišas tankas. Deja, vilčių įrodyti tą hipotezę beveik neliko… 🙁
  kolegai Vembras. Gramatinę klaidą pataisysim – dėkui už pastabą. Apie tankistų asmeybes žinoma tiek, kie buvo žinoma 1965 metais. Perlaidojant juos buvo rasta asmeninių daiktų, pagal kuriuos buvo tiksliai nustatyta vieno jų tapatybė, dar vieno pavardė ir vardo, tėvavardžio inicialai. Plačiau apie tai sename "Valstiečių laikraščio" numeryje http://www.antraspasaulinis.net/uploader5/failai/Valstieciu_laikrastis.jpg Nors už klausimą taip pat dėkoju – turėsiu mintyje papildydamas straipsnį.
  Tanko atsiradimo aplinkybės yra miglotos. Sovietinės 2-osios tankų divizijos dokumentų iš to laikotarpio nėra išlikę. Vokiški dokumentai taip pat nelabai ką paaiškina. Lieka tik spėlioti. Mano ir Armino pokalbio su liudininku J.Tamučiu metu pastarasis pasakojo, kad tankas važiavo pro Dainius link kelio Raseiniai – Šiluva ir sustojęs kaimiečių klausė kur yra kariniai sandėliai(?). Nors kaimiečiai jam parodė į Raseinių pusę, jis kažkodėl pasuko link Šiluvos. Tad variantai gali būti tokie: 1) tankas pasiklydo (žemėlapių juk neturėjo), 2) ieškojo sandėlių, kur turėjo pasipildyti degalų (mano bandymai išsiaiškinti ar tose apylinkėse buvo kokie nors sandėliai buvo nesėkmingi), 3) abu variantai kartu – pasiklydo ieškodamas kur pasipildyti degalų, 40 galimi ir dar kokie nors kiti variantai.

 6. kemelinis parašė:

  http://pomnite-nas.ru/img/327/200607201735000.6.jpg
  atminimo lentelė Raseinių karių kapinėse

 7. Arvydas parašė:

  šią ir keletą kitų po internetą klaidžiojančiųnuotraukų iš Raseinių karių kapinių prieš pora metų mano prašymuyra padaręs kolega Savas.

 8. quattro51 parašė:

  Puikus darbas, viskas prie ko galiu prikibti tai tik šie du pasikartojimai, bet tai gramatika, nieko reikšmingo 🙂
  [blockquote]Tad, remiantis koviniu dienoraščiu apytikriai, apytikriai galime teigti, kad tankas ant kelio atsirado birželio 24 dienos vidudienį.[/blockquote]
  [blockquote]„Small unit actions…“ rašoma, kad iš pradžių iš pradžių prieštankinės patrankos prisiartino 1000 jardų atstumu,[/blockquote]

 9. Aleksandr.n parašė:

  Labai sudomino informacija, kad žinomos pavardes 2-ju tankistu. Saite http://www.obd-memorial.ru/Memorial/Memorial.html pavyko rasti panašu karį.
  http://www.obd-memorial.ru/221/Memorial/Z/006/058-0977520-0959/00000284.jpg

  Deja skiriasi tevavardis. O gal laikraštyje klaida?

 10. Arvydas parašė:

  Klaida gali ir žiniaraštyje, ir laikraštyje – bet tai tik spėjimai. Ant paminklinės lentos Raseinių karių kapinėse iškalta tėvavardžio pirma raidė kaip ir laikraštyje – "E". Kita vertus pats puikiai žinai kaip būna su tais tėvavardžiais. O sutapimų pakankamai daug – atitinka pavardė, vardas, gyvenamoji vieta. Tad tikimybė pakankamai didelė. Tikiu, kad tu pasinaudosi savais ryšiais ir pabandysi patikrinti šią versiją.

 11. Aleksandr.n parašė:

  Pasistengsiu tai padaryti.

 12. Arvydas parašė:

  jau senokai kirbėjo mintis, kad mano turimas straipsnis sename "Valstiečių laikraštyje" http://www.antraspasaulinis.net/uploader5/failai/Valstieciu_laikrastis.jpg yra be pabaigos. Kolegų paprašiau dar kartą surasti tą laikraščio numerį. Pasirodo, kad mano įtarimai buvo su pagrindu. Teksto pabaiga buvo kitame laikraščio puslapyje. Štai jis

  [i]d. paimtas Čiudovo karinio komisariato.
  Tikimės, kad pagal šiuos duomenis surasime Jeršovo artimuosius ar jį pažinojusius žmones. Tuo būdu atversime dar vieną pusslapį iš kario gyvenimo. Bet kas buvo kiti tankistai? Apie juos reikia žinoti. Tai mūsų pareiga didvyriams.
  J.Lauraitis
  Raseinių rajono laikraščio
  "Naujas rytas" darbuotojas[/i]

  Pagl šiuos ir jau anksčiau turėtus duomenis kolega Aleksandras sugebėjo rasti žiniaraštį, kuriame P.Jeršovas minimas kaip dingęs be žinios. Štai tas dokumentas http://www.obd-memorial.ru/221/Memorial/Z/006/058-0977520-0684/00000200.jpg Pagal jį sužinome daugiau duomenų apie šį konkretų karį: kada ir kur gimė, kur gyveno iki pašaukimo į armiją, kada pašauktas į armiją.

 13. Aleksandr.n parašė:

  Dabar bandysime susisiekti su Čiudovo miesto karinių komisariatu.

 14. Arvydas parašė:

  Su apgailestavimu konstatuoju, kad tekste yra įsivėlę pora apmaudžių klaidų. Keista, kad niekas iš lietuvaičių neatkreipė į jas dėmesio. Citatose paryškinta mano.
  [blockquote]Bet kuriuo atveju tai buvo prieš pat karą gauti 5 cm kalibro prieštankiniai pabūklai [b]Pak40[/b].[/blockquote]
  [blockquote]Taip vokiečiai eilinį kartą įsitikino, kad net naujosios 50 mm prieštankinės patrankos [b]Pak40 [/b]prieš naujuosius sovietų sunkiuosius tankus yra bejėgės[/blockquote]
  Be jokios abejonės kalba eina apie 5 cm prieštankinę patranką Pak38, gi Pak40 buvo 75 cm prieštankinė patranka ir ginkluotėje ji atsirado tik 1942 metais.

 15. Arvydas parašė:

  Dar pora pastebėtų netikslumų.
  [blockquote] 3 MK buvo pradėtas formuoti 1940 metų birželio pradžioje Vakarų ypatingojoje karinėje apygardoje (VYKA). [/blockquote] 1940 metų birželį dar buvo Baltarusijos ypatingoji karinė apygarda, į Vakarų ypatingąją karinę apygardą ji perorganizuota 1940 metų liepą.
  [blockquote]Kaip teigia M.Kolomijcas, remiantis archyviniais duomenimis, PabYKA karo išvakarėse buvo paskirta dar 27 tankai KV. Lydinčiuose dokumentuose buvo nurodyta „paskirties punktas Alytus“ (t.y. 5td). Tačiau pakeliui ešeloną užklupo karas, jis buvo nukreiptas į Baltarusiją ir šie papildomi tankai KV karą sutiko VYKA.[/blockquote] Pagal naujai rastus dokumentus šį teiginį galima patikslinti.
  Leningrado Kirovo gamykloje 5-aja tankų divizijai 1941 metų kovo 11 dieną buvo pakrauta 20, o kovo 18 – 7 KV markės tankai. Kol kas neaišku ar ešelonai užtruko išvykti, ar užstrigo kur nors pakelėje, tačiau Alytų jie pasiekė balandžio mėnesį. Taip pat kol kas neaišku, ar tankai Alytaus stotyje buvo iškrauti iš vagonų, žinoma tik tiek, kad gegužės mėnesį atėjo įsakymas tuos 27 tankus iš Alytaus peradresuoti į Volkovyską ten buvusiam 6-ajam mechanizuotam korpusui.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.