"Nei žingsnio atgal!" – Rytų frontas 1941-1945
"Raseinių tanko" istorija
2008-09-13
"LTV laida „Popietė su A.Čekuoliu“, 2008.11.02. Arvydo pastabos."
2008-11-06

"Nei žingsnio atgal!"

Nei žingsnio atgal arba įsakymas Nr. 227. Tai ko gero vienas iš žymiausių sovietinių įsakymų. Jis svarbus tuo, kad šiame įsakyme buvo numatyta baudos batalionų („štrafbatų“) ir baudos kuopų („štrafrotų“) bei užtvaros būrių formavimas. Tačiau tikriausiai ne kiekvienas Antrojo pasaulinio karo istorijos mėgėjas yra skaitęs tą įsakymą, juo labiau lietuviškai. Bandome užpildyti šią spragą, tuo pačiu skelbiame ir dar tris su šiuo įsakymu susijusius dokumentus.

9 Comments

 1. quattro51 parašė:

  Turbūt blogiausia čia tai, kad gerb. Čekuoliu kai kurie žmonės visiškai tiki ir jis tik dar labiau paskleidė šiuos senus mitus. Beto kitos Arvydo minėtos laidos apie generolą Vlasovą taip ir neatsirado LRT laidų archyve… !shy

 2. Arvydas parašė:

  kolega quattro51 teisus. Nenoriu čia išradinėti kažkokių konspirologinių teorijų tačiau…VISOS laidos su A.Čekuoliu, buvusios iki tos laidos apie A.Vlasovą, ir VISOS laidos (įskaitant vakarykštę), buvusios po to, lrt.lt archyve YRA. Nėra tik tos vienintelės, sausio 13 dienos laidos apie generolą A.Vlasovą. Kodėl? Gėda?
  Prieš pora dienų interneto svetainėje http://www.balsas.lt pasirodė straisnelis tos laidos tema "Generolas Vlasovas. Kas jis." http://www.balsas.lt/naujiena/181605.
  Visiškai sutinku su straipsnio teiginiu [i]Tai buvo kažkokių istorinių faktų kratinys, nors ir kai kuriais faktais galima abejoti.[/i]
  Stebėdamas laidą spėjau pastebėti pora "perliukų". Cituoju iš atminties.
  [i]Grįžęs iš Kinijos A.Vlasovas gavo perorganizuoti 99-ąją armiją.[/i]
  Pastebėsiu, kad kai A.Vlasovas grįžo iš Kinijos, jis turėjo pulkininko laipsnį. O pulkininkams ne tik armijos, korpuso nepatikėdavo. Geriausiu atveju – diviziją. O ir 99-osios armijos nei tada, nei vėliau nebuvo. Didžiausias numeris, jau karo metu, kurį turėjo armija buvo 70. Nors, kaip sakoma, girdėjo kad skambina, bet nežino kur. Buvo ta 99-oji, tik ne armija, o divizija. A.Vlasovas įdavė vyresnybei 99-osios šaulių divizijos vadą už netinkamą elgesį (atseit tas studijavo vermachto taktiką), šis buvo suimtas, o A.Vlasovas paskirtas į jo vietą.
  [i]Stalinas Vlasovą pakėlė į generolus, kai jam buvo 36 metai.[/i]
  A.Vlasovas gimė 1901 metais, generolo-majoro laipsnį jis gavo 1940. Nelabai su aritmetika…

 3. Gintas parašė:

  Dėl 99-sios div. vado įdavimo, tai slidus reikalas ir aš nebūčiau toks kategoriškas, nes yra kelios versijos, tai galėjo būti paskleista, kad jį dar labiau sukompromituoti, atseit koks jis niekšas, dar ir skundikas. Bet 99-ją div. RA padarė tuo metu pačia geriausia.

 4. Arvydas parašė:

  na, aš kategoriškai ir netvirtinu, tiek kad yra tokia versija. Bet visai įmanoma, kad tai gali būti tiesa, nes prieš tai A.Vlasovas buvo Kijevo karinės apygardos karinio tribunolo narys. O dėl galimo kompromitavimo, tai pikti liežuviai plaka, kad iš Kijevo apsupties A.Vlasovas išėjo kartu su "pulko dama". Šmeižtas? Gal, bet ne paslaptis, kad daugelis to meto vadų turėjo nuosavas "lauko žmonas" (полевые жены).
  99-oji divizija tapo pačia geriausia ne visoje RA, o tik Kijevo karinėje apygardoje.
  Ačiū kolegai cordozo iš antraspasaulinis, tai jo dėka galima išklausyti A.Čekuolio laidą apie A.Vlasovą, laidos įrašo ieškoti čia http://www.tv.lt/

 5. Argis parašė:

  Na kaip tokio issilavinimo zmogui manau ne etiska vadinti vokieciu karius ,,hitlerininkais''

 6. Gunas parašė:

  Apie Vlasovą ir jo bendražygius yra išleista nemažai knygų rusų kalba. Vlasovas morališkai tvirtas tikrai nebuvo- vokiečių tarnyboje didelę jo laiko dalį užimdavo alkoholio vartojimas ir laiko leidimas su meiluže… Faktas yra tai, kad vokiečių tarnyboje Vlasovas realiuai jokiems koviniams veiksmams nevadovavo. Jo vaidmuo buvo grynai propagandinis. Jo grynai žmogiškai gaila- vokiečiai jo pernelyg neįvertino, rusams jis išdavikas. Siūlau paskaityti knygą "Russkie soldaty Vermachta", aut. Kirill Aleksandrov. Man ji pasirodė pakankamai objektyvi, rimta, po kiekvienos dalies nurodyti šaltiniai, kuriais remiamasi.

 7. rix parašė:

  Arvydas rašo – [i]Pastebėsiu, kad kai A.Vlasovas grįžo iš Kinijos, jis turėjo pulkininko laipsnį. O pulkininkams ne tik armijos, korpuso nepatikėdavo. Geriausiu atveju – diviziją. [/i]
  Reikia pasakyti, kad šis teiginys yra akivaizdžiai klaidingas. Pulkininko laipsnį turėję vadai bene dažniausiai sutinkami divizijų vadų pareigose, – ir taip buvo viso karo metu, taip sakant ne vien 1941 metais, kuomet jautėsi šioks toks pastarųjų pareigybių deficitas. Pakanka paimti pirmą pasitaikiusią diviziją ir peržvelgti joms vadovavusių vadų sąrašus. Pvz. 10 divizija: 1939 08 – 1941 09 kombrigas ( nuo 1940 06 04 generolas majoras) Фадеев Иван Иванович, 1941 09 19 – 1941 09 26 generolas majoras Духанов Михаил Павлович, 1941 09 – 1943 02 pulkininkas Романцов Иван Данилович, 1943 02 – 1943 06 pulkininkas Машошин Андрей Федорович, 1944 06- 1944 11 generolas majoras Платов Иван Михайлович, 1944 11 – 1945 03 pulkininkas Федоров Михаил Федорович, 1945 03 – 1945 05 pulkininkas Монес Моисей Яковлевич. Nenoriu vardinti daugybės pavardžių, bet jei Arvydas pasirodys esąs nepatiklus ir suabejos šiuo teiginiu, bus galima parašyti ir plačiau. Galiu dar pridėti, kad neretai vado pareigoms buvo skiriami netgi papulkininkiai. Kas dėl korpuso vadų, tai absoliuti dauguma turėjo generolų laipsnius, bet tarp jų irgi pasitaikydavo pulkininkų, tik žinoma daug rečiau nei divizijų vadų atvejais, sakyčiau labiau išimties tvarka. Pvz. 11-ojo korpuso vadas pulkininkas Шумилов Михаил Степанович tik 1940 06 tampa generolu majoru, 15 –ojo vadas pulkininkas Федюнинский Иван Иванович generolo antpečius užsidėjo 1941 08 12.

  [i]A.Vlasovas įdavė vyresnybei 99-osios šaulių divizijos vadą už netinkamą elgesį (atseit tas studijavo Vermachto taktiką), šis buvo suimtas, o A.Vlasovas paskirtas į jo vietą.[/i]
  [left][/left] Vikipedijoje aš irgi radau šį teiginį, bet liūdniausia, kad niekas nenurodo to neva represuotojo vado pavardės.
  Oficialiai pulkininkas Vlasovas (turėjo šį laipsnį nuo 1938 08 16 iki 1940 02, bei buvęs kombrigu iki legendinės generolų laipsnio restitucijos 1940 05 07) 99 divizijos vadu tapo 1940 metų sausio 10 d. Iki Vlasovo paskyrimo, 99-ajai divizijai vadovavo kombrigas Турунов Иван Евдокимович, taigi logiškai mastant jis ir turėtų būti tas įskųstasis dėl Wermachto taktikos studijų bei vėliau represuotasis. Egzistuoja netgi atleidimo įsakymas:

  Секретно
  Выписка из приказа Народного комиссара обороны СССР по личному составу
  № 081 10 января 1940 г. г. Москва
  Командир 99-й стрелковой дивизии комбриг Турунов Иван Евдокимович освобождается от занимаемой должности и назначается командиром 169-й стрелковой дивизии.
  Народный комиссар обороны СССР Маршал Советского Союза К. Ворошилов.

  Sutrumpintas vertimas:

  Slaptai
  Liaudies Gynybos Komisaras Vorošilovas atleidžia 99-os divizijos vadą Turunovą bei skiria toliau vadovauti 169-ajai divizijai.

  Žodžiu Stalinas represavo jį paskirdamas į kitą diviziją, kurioje vado pareigose generolas Turunovas „buvo įkalintas“ nuo 1940 01 10 iki 1941 08 03. Kiek vėliau, kartu Su Vlasovu 1940 05 07 kombrigas Turunovas tapo generolu majoru. Sakyčiau visai neblogai kaip NKVD pasmerktajam. Taigi, arba teiginys apie Vlasovo „išėstą“ vadą klaidingas, arba jis skundė visai kitą asmenį.

 8. Arvydas parašė:

  kaip gerai, kad yra tokių svetainės narių, kurie pastebi kad ir mažiausius mano netikslumus. Ačiū jam.
  Dėl pulkininko pareigų. Aš neneigiau, kad pulkininkas galėjo vadovauti divizijai. Dėl pulkininko – korpuso vado, ko gero buvo išimčių, bet kolega ir pats sutiko, tai buvo itin retos išimtys. Tad tenka pripažinti, kad mano teiginys apie tai, kad pulkininkams nepatikėdavo korpuso yra teisingas tik iš dalies. Kita vertus ten ėjo kalba apie vadovavimą armijai. Ko gero mano tekste buvo galima parašyti trumpiau ir aiškiau – A.Čekuolis sumaišė 99-ąją diviziją pavadindamas 99-aja armija.
  Dėl A.Vlasovo paskyrimo 99-osios divizijos vadu aplinkybių. Apgailestaudamas turiu prisipažinti, kad padariau tokią pačią klaidą, kurią darant kartais kaltinu savo oponentus – pasitikėjau vienu šaltiniu. Tikrai negaliu kitais šaltiniais patvirtinti šio teiginio.

 9. Viktoras parašė:

  Ar yra kokia nors cenzura? A.Cekuolio rasinys-kuryba neatlaiko jokios kritikos Jei ne garsi pavarde ,manyciau, kad tai kuryba geriausiu atveju mokiklioko, skaiciusio tik 9-10 kl rusu istorijos vadoveli.Jauciasi,kad A.Cekuolis skaite tik sovietinius laikrascius ir literatura vaikams ir paaugliams, bei ziurejas TSRS kinus apie kara nebutu kures pasakas jaunimui.Noretusi paklaust A.Cekuolio ka jis girdejo apie Smolensko,Viazmos,Rzevo Demiansko ivykius, jei butu skaites bent Zukovo,Vasilevskio,Stemenko,Mereckovo,Konevo ir kt memuarus,nekalbant apie vokieciu memuarus,

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.