Rytų frontas 1941-1945

Sukurti forumo atsakymai

Rodoma 15 įrašų - nuo 1 iki 15 (viso: 15)
 • Autorius
  Įrašai
 • Avatar
  Kurmis
  Participant

  sveiki, daugeli postu kaip pastebejot rasyta senokai bei didzioji dauguma prielaidu neteisingos, aciu kad pateiket papildomos infomracijos patvirtininancios jau savo paties surinkta, idomu butu suzinoti ka jusu saltiniai kalba apie ivykius ties reivyciu kaimu nes kiek man yra zinoma 90 dv. bande apeiti vokieciu gynyba Mažeikiuose is flangu supdami miesta is kaires per Kurmaiciu kaima pasieke Reivycius blokova kelia Mazeikiai – Reiviciai bet buvo atmesti taciau is kiek man zinomu saltiniu nera aisku kokiomis dienomis tai vyko, informacija priestaringa vienur raso spalio 8 diena kitur mini kad keliomis dienomis veliau zuvusiu ataskaitoje matyti kad susiremimai turejo vykti tarp spalio 8 – 18 d. taciau noretus patikslint, jei ka nors rasit iskarto sakau aciu.

  • AvatarKurmis redagavo šį atsakymą prieš 7 years 1 month.
  atsakymas į: Sedos mūšis 1944 m. spalio 7 d. #37341
  Avatar
  Kurmis
  Participant

  susidaro įspūdis kad Sedos kautynių eiga pateikiama pagrinde remiantis I pulko I bataliono karių prisiminimais. Ignoruojant II batalioną, tą patį operatyvinį įsakymą nr. 8 bei rusų šaltinius.

  atsakymas į: Mūšis dėl Vilkaviškio #37224
  Avatar
  Kurmis
  Participant

  peržiūrėjęs straipsnį “vieno miesto istorija..” neišvydau vieno žemėlapio tai pasidalinsiu juo čia gal jums bus įdomu

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  sveiki, http://mazeikiai2pk.blogspot.com/2013/02/karo-veiksmai-mazeikiu-rajone-1944.html

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  šiek tiek pavyko atkapstyti informacijos. Radau patvirtinimą, kad RA armija tikrai spalio 7d. buvo Mažeikiuose. Apkasai kurie aerofotonuotraukoje ne rusų tranšėjos, o greičiausiai vokiečių paruošti spalio 8d. Skirtingai pateikiama ir informacija apie įvykius spalio 9d. ties Viekšniais čia kalbų apie adjutanto istorija, nežūva o papuola į nelaisvę, bei pakankamai išsamiai rašo apie kovos eigą. Bandau dabar informacija susidėlioti ir įmesiu į forumą. Daugiausiai žinių apie spalio 8d., didžiausia mįslė lieka spalio 18d.

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  apibraukta raudonai

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  super, greičiausiai visos trys datos teisingos: 3 RA puolimai ir 2 vokiečių kontratakos. Šiek tiek į šoną nuo temo, jūsų pateiktoje aerofotonuotraukoje matosi ir žydų naikinimo vieta

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  PD išsidėstymas ties Mažeikiais ir žymesnis rusų placdarmas pietiniame (?) Ventos krante, į pietvakarius nuo Mažeikių.

  Greičiausiai, kad tai yra rusų placdarmas. Apie tai rašo ir 158-divizijos puslapyje:

  12 октября 1944г. дивизия в составе стрелкового корпуса вышла на Либавское направление и заняла оборону по южному берегу р.Вета, юго-восточнее и западнее г.Мажейкяй

  pateikta informacija kaip ir sutampa su vokiečių žemėlapių

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  Super, spalio 8d. jau net nesvarsčiau, nekreipiau dėmesio į ją . Šaltinis: http://www.soldat.ru/doc/sovinfburo/1944/1944_10.html .
  Kas dabar išeina. Spalio 5d. pralaužiama Šiaulių gynyba ir vystomas puolimas Klaipėdos kryptimi, iš jūsų pateikto žemėlapio sužinome, kad spalio7d. miestą kontroliuoja RA. Bagramianas atsiminimų knygoje rašo, kad 4 puolimo dieną (spalio8d.) vokiečių pėstininkų divizija(os) remiamos šarvuotų traukinių kontratakuoją Mažeikių rajone ir 22-asis gvardijos korpusas priverstas trauktis. Miestas neįvardijamas bet žemėlapyje spalio 10d. matome, kad miestą vėl kontroliuoja vokiečių armija. Remiantis Kurovskio knyga (Куровски Ф. – Котел смерти в Курляндии. Хроника сражений группы армий Север 1944-1945 – 2010) spalio 15d. puolimas atnaujinamas fronto linijoje tarp Skuodo ir Mažeikių. Ataka atremiama iš Mažeikių rajono, kontratakuojant 12 TD (neaiškų kelintą dieną), tad miestą lieka dengti tik 225 vokiečių divizija, tad visai logiška, kad RA 158-divizija spalio 18d. galėjo užimti miestą. Svetainėje rašoma kad 158-divizija spalio 21d. vysto puolimą, forsuoja Vadaksties upę prasiveržia 13 km. į priekį. Pasak Kurovskio knygos spalio 18d. Vokiečiai kontratakuoją(gal tada ir buvo išvesta 12TD iš Mažeikių), o spalio 21d. tarp Mažeikių ir Rygos įlankos atremiamos daugybę RA atakų. 158-divizijos svetainėje žinios nutrūksta, kita data tik 1945m. sausio mėn. Kurovskis knygoje teigiama kad RA buvo atremta ir priversta grįžti į pradines spalio 15d. pozicija, ka ir matome spalio 22d. žemėlapyje.
  Žinoma visa tai tik prielaidos, reikia tikrinti bei pagrįsti šaltiniais bei dokumentais.

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  štai ką pavyko atrasti gale dienos:

  “31 октября – Мажейкяй. Ньиредьхаза (вторично)”

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  čia informacija iš Bagramiano atsiminimų knygos apie įvykius 4 puolimo dieną (spalio 8d.?)

  Утро четвертого дня наступления снова огорчило погодой: на многих участках шел изнуряющий дождь, расквашивая и без того насквозь пропитанную влагой землю. Однако главные силы фронта не снизили темпа продвижения. Генерал Чистяков доносил, что его корпуса идут вдоль железной дороги Шяуляй — Лиепая, успешно отражая контратаки. Наиболее сильным ударам подвергся правофланговый 22-й гвардейский стрелковый корпус. Из района станции Мажейкяй, что на железной дороге Шяуляй — Лиепая, 90-ю гвардейскую стрелковую контратаковали крупные силы пехоты, и ее части подверглись сильному [459] огневому налету с бронепоездов. Полкам пришлось несколько отступить. Обеспокоенный этим, я приказал авиаторам нанести удар по бронепоездам и контратакующим частям врага, согласовав свои действия с командованием 6-й гвардейской.

  http://militera.lib.ru/memo/russian/bagramyan2/08.html

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  Labai įdomu, reiškiasi iki spalio 30d. Mažeikiuose buvo vokiečių kariai. Gal būtų galima gauti nuorodą į šaltinį?Būtų labai įdomu sužinoti ką rašoma šiame žurnale spalio 18d.

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  Šiaip būtų labai įdomu sužinoti apie laikotarpį nuo spalio 18 iki 31d. Jau minėtame šaltinyje rašoma kad sunaikinta 200 vokiečių karių, paiimti 5 tankai, bet neužsimenama apie šarvota traukinį Panzerzug 21, kuris dalyvavo kariniuose veiksmuose aplink Mažeikius. Vienoje entuziasto svetainėje radau informacijos, kad šis traukinys užgrobtas spalio 30d. ( http://pibwl.republika.pl/pz21.htm ). Ir dar vienas klausimas: įvairiuose rusų žinynuose pateikiama informacija, kad Mažeikius išlaisvino 158- šaulių divizija, bet nesutampa datos ne spalio 18d., bet spalio 31d. Gal čia tik faktinės klaidos bet būtų labai įdomų sužinoti

  Avatar
  Kurmis
  Participant

  Šiaip kaip ir pritarčiau kad labiausiai tikėtina spalio 31d. bet kaip tada paaiškinti šia informacija:

  “После продолжительных и упорных боев 18 октября 1944 г. дивизия форсировала р.Вента и ударом с запада овладела уездным городом и спорным пунктом немцев г.Мажекяй, в котором уничтожено до 200 солдат и офицеров противника, захвачено 5 исправных танков. Развивая успех, части дивизии вышли на северный берег реки Выдаксте, и заняли 2 плацдарма”.

  Informacinis šaltinis http://podvig.mosuzedu.ru/yester/index.html . Svetainė skirta 158-divizijai

  atsakymas į: Sedos mūšis 1944 m. spalio 7 d. #34681
  Avatar
  Kurmis
  Participant

  sveiki, drįsiu pasiūlyti šį straipsnį gal dar nesate su juo susipažinę
  http://www.mke.lt/Sedos_kautyn%C4%97s

Rodoma 15 įrašų - nuo 1 iki 15 (viso: 15)