Tema: Sedos mūšis 1944 m. spalio 7 d.

Sedos mūšis 1944 m. spalio 7 d.

  Šioje temoje yra 8 atsakymai, 6 dalyviai, ją paskutinį kartą atnaujino  Kurmis prieš 4 m. 5 mėn..

  Rodomi 9 įrašai - nuo 1 iki 9 (viso: 9)
  • Autorius
   Įrašai
  • #34106

   Arvydas
   Keymaster

   tai vienas iš labiausiai žinomų ir….mažiausiai žinomų mūšių Lietuvoje. Labiausiai žinomų todėl, kad dažnas žinom – prie Sedos buvo mūšis. Lietuviai kovojo prieš sovietus. Mažiausiai žinomas todėl, kad beveik nieko daugiau apie jį nežinome. Nieko konkrtaus. O gal aš klystu, gal yra žinančių? Beje, šiandien gavau iš naujojo svetainės nario Tomas žinutę su nuoroda į svetainę, kurioje be kita ko kalbama ir apie Sedos mūšį. Rekomenduoju bent jau peržvelgti šį solidų, akademinio stiliaus tekstą.
   http://www.tar.kablys.com/pagr/TAR.htm#_ftnref29

   #34676

   Majoras
   Participant

   Manau, kad šis mūšis neištirtas todėl, kad šiuo metu Rusijoje tos kautynės eskaluojamos ir parodomos tik kaip vienas iš V. Adamkaus prisidėjimo prie nacių įrodymų. Rusiškame internete šis faktas siejamas beveik visada su LR Prezidento vardu. Apie tai, kad oficiali valdžia nutyli šį momentą, – taipogi pažymi ir TAR savanoris V. Kazlauskas savo veikaluose, kurie išvardyti Arvydo nurodytame straipsnyje.

   #34677

   Tomas
   Participant

   Tą darbą rašė ne Kazlauskas. Dirbdamas su archyvais, o paskui ir gindamas šį darbą susidūriau su visišku dėstytojų abejingumu, ką jau kalbėti apie oficialią mūsų valdžią. Archyvinė medžiaga taip ir liko privačiose rankose. Niekam neįdomu ….

   #34678

   Arvydas
   Keymaster

   Dėstytojų abejingumas? Tai galima paaiškinti tuo, kad jie tikriausiai tavo pasirinktos temos jie visiškai neišmanė. Apskritai kiek Lietuvoje yra profesionalių istorikų, besigilinančių į Antrojo pasaulinio karo mūšius Lietuvoje? Su dideliu pritempimu kokius tris gal ir rastume… Nesidomi oficiali valdžia? Tikriausiai reiktų sukonkretinti – nesidomi krašto apsaugos ministerija. Beje, gal kas žino ar mokykliniuose vadovėliuose šis mūšis yra paminėtas?

   Tenka susitaikyti su liūdna realybė – Antrojo pasaulinio karo istorija paviršutiniškai domisi mokyklinukai, giliau ją tyrinėja tik vienas kitas entuziastas… !sad

   #34679

   quattro51
   Participant
   "Arvydas":xc5zbgxx wrote:
   Beje, gal kas žino ar mokykliniuose vadovėliuose šis mūšis yra paminėtas?
   [/quote:xc5zbgxx]
   "Krontos" leidyklos 2004-siais išleistame vadovėlyje "Naujausių laikų istorija 10 klasei" psl. 153 yra vos užsimenama:

   <…> Iš savanorių, pasiryžusių ginti Lietuvą nuo Raudonosios armijos, buvo suformuota Tėvynės apsaugos rinktinė. Rinktinė kovojo vakarinėje Lietuvos dalyje – Žemaitijoje, prie Sedos, ten patyrė didelių nuostolių ir buvo išsklaidyta. Daliai savanorių pavyko pasitraukti su vokiečiais. Kiti pateko į nelaisvę arba papildė jau pradėjusius veikti lietuvių antisovietinių partizanų būrius.

   Tiesa, iš šio "Krontos" vadovėlio mokiausi prieš du metus, šiuo metu, jei neklystu, jis jau "nurašytas" ir dabartiniai dešimtokai mokosi iš kitokių vadovėlių.

   #34680

   Arvydas
   Keymaster

   na jei tiek buvo parašyta seniau išleistame, tai reikia manyti, kad ir naujesniame to mūšio aprašymas nėra išmestas. Gal Tomas bus kitos nuomonės, bet mano supratimu mokykliniame vadovėlyje toks mūšio paminėjimas yra pakankamas. Visų karų visų mūšių visų smulkmenų juk nesukiši į galvą. <img src=” title=”Smile” />

   #34681

   Kurmis
   Participant

   sveiki, drįsiu pasiūlyti šį straipsnį gal dar nesate su juo susipažinę
   http://www.mke.lt/Sedos_kautyn%C4%97s

   #34682

   Martynas
   Keymaster

   Nuoroda į šį straipsnį pateikta pirmame šios temos pranešime. Tekstas yra gerai žinomas.

   Stultum est timere quod vitare non potes

   #37341

   Kurmis
   Participant

   susidaro įspūdis kad Sedos kautynių eiga pateikiama pagrinde remiantis I pulko I bataliono karių prisiminimais. Ignoruojant II batalioną, tą patį operatyvinį įsakymą nr. 8 bei rusų šaltinius.

  Rodomi 9 įrašai - nuo 1 iki 9 (viso: 9)

  Prisijunkite, jei norite atsakyti į šią temą.